תרדמת בייג'ינג

בחדר אפל וטחוב, על מיטת ברזל ישנה וחורקת שמתחתיה שורצים עכברים, שוכב גבר סיני כבן ארבעים. הוא שקוע בתרדֶמֶת בבית אמו כבר כמעט עשרים שנה. הוא לא מסוגל לדבר, לזוז ולתקשר עם סביבתו, אך הוא שומע כל צליל ומריח כל ריח. תודעתו הכלואה עדיין חיה וסוערת, מלאה בזיכרונות אהבה ובמראות מִחיים שנקטעו באחת. חבריו הישנים המשיכו בחייהם, על בית אמו מאיימים דחפורי הריסה, והאֵם הקשישה הולכת ומאבדת את שפיותה. כל שנותר לו הוא לספר את סיפור חייו.
.
 זהו דאי ויי, הגיבור והמספר של הרומן האפי "תרדֶמֶת בייג'ינג" מאת מא ג'יאן. בארבעה ביוני 1989, בשיאו של מרד הסטודנטים בכיכר טיינאנמן, נורה דאי ויי בראשו ונפצע באורח אנוש, כששימש אחד מראשי המאבק. בשוכבו על המיטה בבית אמו, הוא שב אל ימי ילדותו, אל אהבותיו הראשונות, אל ימיו כסטודנט ואל אותם שבועות של מרד נועז שהסתיים בטבח המוני. מבעד לקרעי הזיכרונות צצים קולותיהם של האם הטרופה, של שכניה לבניין ושל המבקרים הבודדים שבאים לדרוש בשלומו של דאי ויי.
.
דרך קולו של המספר אנו מתוודעים לא רק לחייו הפרטיים, אלא גם לאירועי המרד בכיכר טיינאנמן, למאבקי הכוחות הפנימיים בין הסטודנטים ולאכזריות הבלתי נתפסת של המשטר הסיני כלפי אזרחיו לאורך המאה העשרים. "תרדֶמֶת בייג'ינג" הוא אפוא רומן מסעיר שמשמש גם כתב אישום קשה נגד הזוועות של הדיקטטורה הסינית ונגד כל המשטרים האפלים שמדכאים בדרכים מתוחכמות התקוממויות עממיות, תוך זריעת פחד וסכסוך בקרב אזרחים. זהו רומן על זיכרונות של נעורים אבודים ועל חיים בבייג'ינג המודרנית, שמשלב ריאליזם צרוף וליריות יפהפייה.
.
מא ג'יאן נחשב כיום בעיני רבים לגדול הסופרים הסינים הגולים מארצם. ספריו, האסורים להפצה בסין, זוכים לביקורות משבחות בעולם בשל מבטם הביקורתי ושפתם הפיוטית. "תרדמֶת בייג'ינג" הוא ספרו השני שרואה אור בהוצאת אחוזת בית, לאחר "הסופר שגילגל אטריות" (2008).

.
.
לרכישת הספר באתר "ידיעות ספרים"
לקריאת הפתיחה של הספר
לקריאה נוספת על המחבר

.
.
.
נכתב על הספר:

"לקרוא, ועכשיו": תלמה אדמון ממליצה על "תרדמת בייג'ינג", "מעריב", 11.9.14 

"ספר נהדר של סופר מעולה": המלצה על "תרדמת בייג'ינג", 16.9.14

"פשוט עדיף לשתוק": המלצה על "תרדמת בייג'ינג", "ידיעות אחרונות", 18.9.14

"קרשנדו מהדהד ועוצר נשימה": ביקורת בבלוג "אנשי הספר", 15.11.14

יורם מלצר על "תרדמת בייג'ינג", מגזין "מסע אחר", 11.1.15

.
.
.
תרדמת בייג'ינג
מחבר: מא ג'יאן
מאנגלית: ענת מוניץ
סוג: פרוזה – תרגום 
מספר עמודים: 672
כריכה: רכה
שם הספר בלועזית: Beijing Coma
שם המחבר בלועזית: Ma Jian
מועד הוצאה לאור: ספטמבר 2014 

 

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] בחזרה לעמוד הספר על המחבר […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן