בלוג - מאמרים אחרונים

מסעותי עם צ'רלי בחיפוש אחר אמריקה

ב-1960, כשהוא בן 58 וכבר מפורסם בעולם כולו, ג'ון סטיינבק – מגדולי הסופרים האמריקנים בכל הזמנים, חתן פרס נובל לספרות – מחליט לצאת למסע בארצות הברית, שאותה תיאר בעושר רב כל כך ברומנים הגדולים שלו.
הוא, שנולד בקליפורניה שבחוף המערבי וחי בחוף המזרחי, רוצה להכיר את אמריקה האמיתית, זו שבין שני החופים. כשותף אידיאלי למסע הוא לוקח איתו את צ'רלי, כלב הפודל הצרפתי שלו – אינטליגנטי, דיפלומטי, מעודן, שקול, חבר לעת צרה הממיס לבם של זרים.
סטיינבק מתקין על משאית מעין בית נייד, מצטייד בהמון פריטים לא נחוצים, והוא וצ'רלי יוצאים למסע של אלפי קילומטרים, מחוף לחוף, דרך הערים הגדולות ו-34 מדינות, מלונג איילנד עד לסיאטל, ממפלי הניאגרה עד לניו אורלינס.
סטיינבק מנסה לפגוש אנשים, לשמוע אותם, להבין מה מעסיק אותם. אלא שמתברר לו שרק מעטים עוסקים במשהו חוץ מהקיום הפיזי השגרתי שלהם. רק מעטים מתמצאים בפוליטיקה, רק מעטים מעוניינים להיכנס לדיונים מוסריים, ורק מעטים מוכנים בכלל לקשר שאינו קשר שבלוני וקלישאי בין זר לזר.

במהלך המסע הארוך הזה סטיינבק מצביע על הסימנים הייחודיים לאמריקה העצומה, שהם רלוונטיים עד היום: היעלמות הייחוד המקומי של כל אזור ואזור לטובת אלמנטים גלובליים – באוכל, בארכיטקטורה, בביגוד, ובעצם בכול; ההזנחה של מרכזי-הערים הישנים לעומת טיפוח פרוורי שינה חסרי ייחוד; מרחבי הבדידות של האוטוסטרדות העצומות; האשפה הנערמת בכל מקום בלי מודעות לאסון האקולוגי שבה.

ובתוך כך, סטיינבק מחפש נואשות את מה שהוא משווע לו יותר מכול: הבנה אינטימית של הנפש האמריקנית.

מתוך יכולת הבחנה חריפה וצלולה, בלשון תיאורית שהיא חושנית, מלאת הומור וחום אנושי ובה בעת גם מדויקת, סטיינבק לוכד את כל קשת הרחשים הנעלמים של ארצות הברית, ובתוך כך מגולל כמה סיפורים מקבילים המשתלבים זה בזה: סיפור מסע סוחף מאוד, סיפור על מערכת יחסים יוצאת דופן בין אדם לכלב שלו, שהוא באמת חברו הטוב ביותר, וסיפור על הסתכלותו הייחודית של סופר גדול באמריקה ארץ מולדתו, בשנים שבהן התגבשה בדמותה המוכרת לנו היום.

לקריאה נוספת על ג'ון סטיינבק.

לקריאת קטע מן הספר.

.
נכתב על הספר:
המלצה על הספר מאת יורם קניוק, 'הארץ', יולי 2007.
ביקורת על הספר מאת יעל לוטן, Ynet, יולי 2007.
מאמר על הספר מאת דן לחמן, אתר e-mago, יוני 2007.

 

מסעותי עם צ'רלי בחיפוש אחר אמריקה
מחבר: ג'ון סטיינבק
סוג:  פרוזה  – תרגום
מתרגמת: צילה אלעזר
מספר עמודים: 307
סוג כריכה: רכה
שם הספר בלועזית: Travels with Charley in Search of America
שם המחבר בלועזית: John Steinbeck
מועד הוצאה לאור: מאי 2007
מחיר קטלוגי:  84 ₪
דאנאקוד: 674-30

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן