מדונה על הירח

יום אחד, באמצע השיעור, מתבקש פאוֶול בּוֹטֶב – נער בן חמש-עשרה מכפר נידח וציורי במזרח-אירופה – לתלות על קיר הכיתה דיוקן של איש חשוב. אלא שרגע לפני שהוא עושה זאת, לוחשת לעברו המורה אנג'לה בַּרבּוּלֶסקוּ: "שלח את האיש הזה לגיהינום! חסל אותו!" משפט זה, שמדהים את הצעיר התמים, עומד במרכזה של תעלומה גדולה שמלווה את פאוול במשך יותר מארבעים שנה. בעקבות אותו מקרה מוזר בכיתה, הוא יוצא לחשוף את האמת מאחורי שלושה אירועים מסתוריים שמתרחשים בכפר זמן קצר לאחר מכן: היעלמותה המסתורית של  מורת בית הספר השתיינית, אנג'לה; היעלמות פֶּסל המדונה שהוצב במקדש בסמוך לכפר; ורציחתו האכזרית של הכומר הישיש והאהוב יוֹהאנס בַּפּטִיסטָה. מי שמסייעת לו לאורך הדרך היא בּוּבָּה, צעירה צוענייה יפהפייה שפאוול מתאהב בה.

המסע המפותל והמסוכן בעקבות האמת מוביל את הגיבור של "מדונה על הירח" אל מוקדי הכוח בארצו, טרַנסמוֹנטַניָה – מדינה בדיונית שקורותיה מזכירים את אלה של רומניה. מהכפר הקטן שלו, בָּאיָה-לוּנָה, ששוכן אי-שם בהרי הקרפטים, יוצא פאוול, נכדו של המוזג והחנווני איליה, לחקירותיו הסבוכות. בסוף אותן חקירות הוא עומד מול גילויים מסעירים שמשנים את חייו ואף את חיי מדינתו.

במקביל למסעם הבלשי של פאוול ובּוּבָּה, יוצאים גם הסב איליה וחברו הצועני דימיטרוּ גאבּוֹר לחקירה משלהם. דימיטרו, נצר למשפחה צוענית מפוארת ודמות בלתי נשכחת ברומן, הוא זה שמשכנע את הסבא להצטרף אליו במאבקו בכוחות האופל, בטענה כי כל הרעות החולות שבאו על הכפר הן חלק ממזימה בינלאומית שטנית של הסובייטים כנגד האלוהים והבתולה. לדבריו, שיגורו של הלוויין סְפּוּטניק מעיד על כך. אך רק לאחר כמה עשורים מתגלה סוד שהוא הסתיר, בווידוי מפתיע על ערש דווי.

"מדונה על הירח", הרומן הראשון של צלם העיתונות הגרמני המוערך רוֹלף באוארדיק, הוא רומן מותח, צבעוני, מצחיק ומדמיע, על התפכחות מאשליות הלב והאידיאולוגיה, ועל אובדן התמימות.

לרכישת הספר באתר "ידיעות ספרים"

לקריאה נוספת על המחבר

לקריאת קטע ראשון מן הספר

נכתב על הספר:

המלצה על הספר בבלוג 'ספרים ללא ירקות', אפריל 2012.
ביקורת והמלצה על הספר מאת דן לחמן, אתר 'אימגו', אפריל 2012
.
ביקורת על הספר מאת אביבה יובל בבלוג 'ספרים ללא ירקות', מרץ 2012.
ביקורת על הספר מאת גדי, הגולש "רואה בכוכבים" מתוך הבלוג "אסטרונומיה ומדע", מרץ 2012.
דיונים והמלצות על אודות הספר, שהיה "ספר לבן" ב'קהילת הקוראים הראשונים' של הוצאת 'ידיעות ספרים', פברואר 2012.

.

מדונה על הירח
מחבר: רוֹלף באוארדיק
סוג: פרוזה  – תרגום
מתרגם: ארנו בר
מספר עמודים: 505
סוג כריכה: רכה
שם הספר בלועזית: Wie die Madonna auf den Mond kam
שם המחבר בלועזית: Rolf Bauerdick
מועד הוצאה לאור: מרץ 2012
מחיר קטלוגי: 98 ₪

 

2 תגובות
  1. גדי
    גדי אומר:

    אני מאד אהבתי את הספר… איטי ברובו ומתרפק על מנהגים וזכרונות כפריים שלא ישובו… בדרך נותן קורס מזורז בתלודותיה הלא נעימים של רומניה. יוצאי רומניה יאהבו אותו מאד. סקירה שלי בהיבטים האסטרונומיים של הספר, כפי שמתחייב משמו http://gadieid.blogspot.com/2012/03/madona-on-moon.html

    הגב

פינגבקים וטרקבקים

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן