בת דודתי לילי

3

ערב מלחמת ששת הימים. לילי בוכמן התל אביבית, בתם של אלגרה וטוביה (האשכנזי היחיד במשפחה), נשלחת לבית דודיה שבמרכז הארץ. דווקא כשכולם מתכוננים למלחמה, הוריה מחליטים לנסוע לחו"ל, כי אבא שלה חייב לקבל מסז'ים בבאדן באדן, ולכן הם מבקשים ממלכה ומוריס, הדודים של לילי וההורים של שחר בן השתים-עשרה, שישמרו עליה. וכשכולם בטוחים שתכף יגיע הסוף של מדינת ישראל, ללילי הסקסית לא אכפת והיא ממשיכה להראות את הציצים והתחתונים שלה לבָּנים שסביבה. כולם מסוחררים מלילי, כולל דוֹד סמי, האח של מלכה. אבל לילי שומרת "את מה שחשוב באמת" למיקו, זמר מפורסם עם גיטרה אדומה ולמברטה. עד שלילה אחד קורה במקלט הבניין של משפחת אלפסי משהו נורא, גורלי. משהו ששחר מבטיח ללילי לא לגלות לעולם.

מרגע זה והלאה מסופרות תולדות המדינה, לאורך ארבעה עשורים, מנקודת מבטה של משפחה מזרחית חירותניקית-ליכודניקית שצמחה בפריפריה: החל בשמחה האדירה על הניצחון במלחמת ששת הימים והאופוריה שהוליד הניצחון של מכבי תל אביב על צסק"א מוסקבה, דרך המהפך הדרמטי שהוביל מנחם בגין ומשבר המניות, וכלה במלחמת המפרץ ובולמוס הנדל"ן של שנות האלפיים. חיי משפחת אלפסי נעים בין חגיגות פוליטיות לצרות פרנסה, בין שמחות לאסונות – כשמתחת לפני השטח טמון סוד גדול.

"בת דודתי לילי" הוא סיפור על חטא קדמון. המחבר איל חלפון שוזר בסיפורו רגעים מכוננים וטווה רשת של קורים המחברים בין האישי לציבורי, בין התשוקה לבין החטא, בין תאוות השררה לחלומות אישיים, בין האמת לבין הנסתר. זהו סיפורה של מדינת ישראל כפי שהיא נראית דרך עיניה של משפחה אחת, שמנסה להשלים עם תהפוכות החיים גם אם לשם כך עליה לעצום עיניים.

הרומן שכתב התסריטאי והבמאי חלפון ("קרקס פלשתינה", "מלחמת 90 הדקות") מסופר בשלושה קולות, אבל יש בו לפיכך עוד שתי גיבורות: ההיסטוריה המפותלת של מדינת ישראל, והמשפחה המזרחית. קץ התמימות היא אפוא ההגדרה הקולעת ביותר לשני צירי העלילה, המשפחתי והלאומי.

 

 לרכישת הספר באתר "ידיעות ספרים"

לרכישת ספר דיגיטלי באתר "עברית"

לקריאת הפתיחה של הרומן

לקריאה נוספת על המחבר

 

 

נכתב על הספר:

ריאיון עם איל חלפון לרגל צאת "בת דודתי לילי", מוסף "7 לילות", חלק ראשון, 1.9.17

ריאיון עם איל חלפון לרגל צאת "בת דודתי לילי", מוסף "7 לילות", חלק שני, 1.9.17

פרסום פרק ראשון באתר וואינט, 9.9.17 

שיחה עם איל חלפון בתוכנית "ספרים, רבותי, ספרים", גלי צה"ל, 11.9.17

מאירה ברנע גולדברג ממליצה על "בת דודתי לילי", 14.9.17

השאלון עם איל חלפון, בלוג "קורא בספרים", 26.9.17

"קסם ויופי אישי ולאומי": המלצה באתר סלונה, 28.9.17

 "פולקלור שכונתי בשפה קלה": ביקורת של תלמה אדמון על "בת דודתי לילי", "מעריב", 20.10.17

 

 

 

 

 

בת דודתי לילי
מחבר: איל חלפון
עורכת: שרי גוטמן
סוג: פרוזה – מקור
מספר עמודים: 256
כריכה: רכה
שם הספר בלועזית: My Cousin Lili
שם המחברת בלועזית: Eyal Halfon
מועד הוצאה לאור: ספטמבר 2017

 

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן