אהבות ללא אהבה

בעל צוחק מתוך שינה ומעורר את קנאתה של אשתו; איש זקן מתחתן עם צעירה ודואג לספק לה מאהב צעיר; אלמנה נישאת בשנית אך דמותו של בעלה המנוח ממשיכה לחיות איתה; גבר נישא לבחורה שמוצאה, תרבותה וראיית העולם שלה זרות לו לחלוטין, ועוד.
מהו מקומה של האהבה בחיי הנישואים? ומה מקומה של האמת בחיים זוגיים? והאם אין אלה האשליה, ההכחשה והעיוורון המאפשרים לחיי נישואים להתקיים במסווה של חיי אהבה? בקובץ "אהבות ללא אהבה" רומן אחד ושבע נובלות, ובכולם משתעשע פירנדלו כמעט בכל סוג של יחסים אפשריים בין גבר לאישה – במהלך חיי הנישואים, לקראתם או אחרי סיומם.
לואיג'י פירנדלו הוא גאון של התבוננות בבני אדם, בתגובותיהם ובדרך התמודדותם עם המציאות סביבם, והוא מאפיין את דמויותיו מתוך אהבה וחמלה, הנובעות מהשקפותיו הפסימיות על הקיום האנושי.
על אף שכל הדמויות משקרות לעצמן ונאחזות באשליות על מנת להחזיק באושר, פירנדלו חף מכל לעג לדמויותיו, משום שהוא יודע שתמיד מגיע הרגע בו בועת האשליות והשקר פוקעת והמציאות האכזרית טופחת על האדם. כל אדם.

ולכל אלה – נוסף גם ההומור המיוחד של פירנדלו. באשליה כמו באשליה, כולם נהנים, צוחקים, מתעלמים מהקשיים, ומסתחררים בערפל השקרים העצמיים.

על הקובץ "אהבות ללא אהבה"

ספר הפרוזה הראשון שפירסם פירנדלו ב-1894 נקרא "אהבות ללא אהבה" ויש בו שלוש נובלות, שהראשונה בהן, "הגל", נכללת גם בקובץ שלפנינו.
מכיוון שהשם הזה מיטיב לתאר את הנובלות של פירנדלו העוסקות בזוגיות בכלל ואת אלה שנבחרו לקובץ שלפנינו בפרט, הוחלט לקרוא לקובץ כולו "אהבות ללא אהבה". "לפי התור" נובלה המופיעה גם היא בקובץ, פורסמה כרומן קצר ב-1902. שאר הנובלות שבקובץ לקוחות מהאוסף שכולל למעלה ממאתיים נובלות הנקרא "נובלות לשנה אחת", אותו תיקן וערך פירנדלו במשך כל חייו.
את היצירות בקובץ בחרה, קיבצה ותירגמה אורה אייל, שתירגמה בעבר לעברית גם מיצירותיהם של אלזה מורנטה וקרלו גינצבורג.

.

לרכישת ספר דיגיטלי באתר "עברית"

לקריאה נוספת על לואיג'י פירנדלו

לקריאת קטע מן הספר

.

נכתב על הספר:
ביקורת על הספר מאת דן לחמן, אתר E-mago, אפריל 2006.
ביקורת על הספר ועל התרגום מאת יצחק לאור, אתר 'הארץ'.
ביקורת על הספר מאת דורון קורן, Ynet, פברואר 2006.

.

אהבות ללא אהבה
מחבר: לואיג'י פירנדלו
סוג:  קובץ נובלות ורומן
מתרגמת: אורה אייל
מספר עמודים: 280
סוג כריכה: רכה
שם הספר בלועזית:  Amori Senz' Amore
שם המחבר בלועזית: Luigi Pirandello
מועד הוצאה לאור: ינואר 2006
מחיר קטלוגי:  72 ₪
דאנאקוד: 674-5

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן