ויקאס סווארופ

ויקאס סְווארוּפּ נולד ב-1963 בעיר אללהבּאד למשפחה של עורכי דין ידועי שם. בתום לימודיו באוניברסיטת אללהבאד, הצטרף סווארופ למשרד החוץ ההודי, ומאז שימש בתפקידים דיפלומטיים בטורקיה, בארצות הברית, באתיופיה ובבריטניה. הוא נשוי ואב לשניים.

בזמן ששהה בלונדון כנציג דיפלומטי, ביקש סווארופ לנסות את מזלו בכתיבה של ספרות יפה. במשך זמן מה שקד על כתיבת "נער החידות ממומביי", שהיה לרומן הביכורים שלו. במהלך הכתיבה איתר באינטרנט כתובת דואר אלקטרוני של סוכן ספרותי בלונדון, ושלח אליו את ארבעת הפרקים הראשונים של הספר. הסוכן הגיב בהתלהבות, וסווארופ הוחתם מיד על חוזה. לימים התברר ש"נער החידות ממומביי" היה הספר הראשון שיוצג על ידי אותו סוכן ספרותי, שהחל לפעול במקצועו באותם ימים ממש.

מיד לאחר שראה אור, זכה "נער החידות ממומביי" לביקורות משבחות ולאהדת קהל הקוראים בהודו ומחוצה לה כאחד. בתוך זמן קצר היה הספר לרב מכר בינלאומי, והוא נחשב לאחת ההפתעות הגדולות של הספרות ההודית בשנים האחרונות. הוא תורגם עד כה לשלושים ושתיים שפות, וזכה בפרסים שונים, ובהם הפרס הספרותי החשוב ביותר בדרום אפריקה, ה-Boeke Prize, לשנת 2006 (שזכו בו בין השאר מרק הדון ב-2004 על "המקרה המוזר של הכלב בשעת הלילה", יאן מרטל ב-2003 על "חיי פיי", ואיאן מקיואן ב-2002 על "כפרה"). בסוף 2008 עובד "נער החידות ממומביי" לקולנוע, וכבר הספיק לזכות בפרס הסרט הטוב בפסטיבלי, אוסטין וטורונטו, בארבעה פרסי גלובוס הזהב: התסריט, הסרט, הבמאי והפסקול, בשבעה פרסי באפטא (האוסקר הבריטי), ובשמונה פרסי אוסקר, ובהם הסרט הטוב, התסריט והבמאי.

בד בבד עם המשך שירותו הדיפלומטי, כתב סווארופ ב-2008 את ספרו השני, "תעלומה בשישה קולות", שאף הוא ראה אור בעברית בהוצאת "אחוזת בית", בשנת 2009.

ספרו השלישי של סווארופ, "היורשת מדלהי", זכה לשבחי הביקורת בהודו ובבריטניה, וזינק אל צמרת רשימות רבי-המכר. גם בישראל נכנס הספר מיד עם צאתו לרשימות רבי-המכר.

3 תגובות

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] לקריאה נוספת על המחבר […]

  2. […] לקריאה נוספת על ויקאס סווארופ. […]

  3. […] לקריאה נוספת על ויקאס סווארופ. […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן