על זה לא מדברים

מי רצח את גניה הירש, אישה יפהפייה ואם לשניים, השכם בבוקרו של הארבעה ביולי 1962? התעלומה הזאת, שלא פוענחה במשך עשרות שנים, עומדת במרכז הרומן "על זה לא מדברים", ספרו הראשון של יוסי קליין, שייסד וערך את העיתון המיתולוגי "חדשות" וכיום כותב בעיתון "הארץ".
.
הגיבור הבדיוני – ששמו הוא קליין, כשם המחבר – הוא עיתונאי בן שלושים ותשע שחי בגפו בדרום תל אביב ומתקשה ביצירת קשרים חברתיים, במיוחד עם נשים. זמן קצר לאחר פיטוריו מדסק החדשות הוא מקבל שיחת טלפון מפתיעה מגזבר המושבה שבה גדל, וזה מבקש ממנו לכתוב "ספר יובל" למושבה, אשר הפכה בינתיים לעיר. השיחה הבלתי צפויה מעלה בזיכרונו של המספר את האירוע העלום ביותר בילדותו – "הרצח הנורא". כך כוּנה מקרה הרצח של גניה הירש, מהגרת שופעת חיים שנישאה לפליט שואה עגמומי ונרצחה במיטתה ללא כל סיבה נראית לעין.
.
עד מהרה הופך קליין לאובססיבי בנוגע לרצח, בלי שיבין למה. "רציתי לחזור אליו כמו שחוזרים לאהבת נעורים שדחתה אותי פעם בבוז," הוא אומר בניסיון להבין את מניעיו. "זה הכול? אומַר לעצמי, בגללה לא ישנתי בלילות?" כשבקרבו מקננות שאיפות לכתוב רומן גדול בכסות של "ספר יובל", הוא יוצא למסע כמו-בלשי אל מחוזות הזיכרון. הוא מבקר במושבה, מלקט ידיעות בארכיוני עיתונות, מראיין קשישים שהיו אז צעירים, שומע על רומנים ותשוקות שהסעירו את המקום, חושף מעורבות מסתורית של אנשי שב"כ, ותוהה – מה בדיוק קרה שם? מדוע יש מי שמנסים להרחיק אותו מסיפור הרצח הנורא ולתעתע בו? ולמה אף אחד מהדוברים לא נשמע אמין? אט-אט הוא הולך ומסתבך, ויחד איתו מסתבך גם חברו היחיד, אילן נוימן, שנעשה מעורב באופן מתמיה.
.
בכסות של ספר בלשי הנמסר באיפוק, בעדינות וללא עיטורים מיותרים, מספר לנו קליין על עולם שתושביו הולכים ונעלמים: אנשים מבוהלים שנמלטו ממחנות הריכוז, היגרו לישראל והדחיקו את העבר, על סודותיו הנוראים. במעמקי העלילה המותחת והמהירה רוחשת שכבה רגשית ואינטימית שבוחנת סוגיות כבדות משקל: מהו טיבו של הזיכרון, האם יש טעם בכלל לעסוק בעבר, האם ניתן לחשוף אמת שנקברה, והאם חשיפה כזאת יכולה להביא איתה רגיעה.
.
.
לרכישת הספר באתר "ידיעות ספרים"
לרכישת ספר דיגיטלי באתר "עברית"
לקריאת הפרק הראשון של הספר

לקריאה נוספת על המחבר
.
.
.
על הספר:

ריאיון עם יוסי קליין בתוכנית "עושים סדר", 27.2.14

"החור השחור של הזיכרון", ביקורת, רונן טל, "סופהשבוע", 14.3.14 

"באמצעות הסיפור אני חוזר לעצמי": ראיון עם יוסי קליין לרגל צאת "על זה לא מדברים", "גלריה", 6.4.14, חלק ראשון

ראיון עם יוסי קליין, "גלריה", 6.4.14, חלק שני

"לא רק ספר שנעים לקרוא": ביקורת במוסף "ספרים" של "הארץ", 18.4.14

"כתיבה מהנה ומבריקה": המלצה ב"לאשה", 29.4.14

ריאיון עם יוסי קליין לרגל שבוע הספר תשע"ד, מוסף "סופהשבוע", 10.6.14

ביקורת ב"מקור ראשון", 20.6.14
.

.

על זה לא מדברים
מחבר: יוסי קליין
עורכת: שרי גוטמן
סוג: פרוזה – מקור
מספר עמודים: 285
כריכה: רכה
שם הספר בלועזית: The Things We Don't Talk About
שם המחבר בלועזית: Joseph Klein
מועד הוצאה לאור: ינואר 2014 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן