אופרות בחמסין

"אופרות בחמסין", ספר הפרוזה הראשון של איתן נחמיאס-גלס, הוא יצירה ספרותית שרבים חיכו לה.
לפני עשר שנים פירסם נחמיאס-גלס ספר שירים יוצא דופן, "אני סימון נחמיאס", שעורר התרגשות גדולה ונחקק בזיכרון כאחד מספרי השירה המשחקיים ביותר שראו אור בעברית. כתיבתו של נחמיאס-גלס – שמעולם לא נרתעה משפה עשירה ומלאה, מתיאור ססגוני ומהתענגות על יופיה של הלשון העברית – מגיעה בסיפוריו למימוש ספרותי מרתק.
הסיפורים בקובץ מזמינים את הקורא להתבונן בהם כבציור שמן גדול: עשיר בצבעים, מלא בפרטים, חי ומוחשי להפליא. הדמויות המאכלסות אותם נעות על שני צירים מובהקים: הציר הראשון הוא חוסר יכולתם, אשכנזים ומזרחים כאחד, להתאקלם במרחב הישראלי, ואילו הציר השני, שלעתים קרובות מקביל לציר הראשון, הוא כמיהתם הנואשת ליחסים משפחתיים תקינים.
התנהלותן הטרגית של הדמויות על שני הצירים האלה מביאה אותן לטעות שוב ושוב בכל צומת חשוב בחייהן: יעקב שטיין נובר בעברו ובתוך כך מחמיץ כל אפשרות לקשר אנושי ממשי; שאול אשואל מתכנן שוב ושוב נסיעה לאמריקה; אם מגוללת באוזני בנה הקטן סיפור לפני השינה על זוועות השואה; יצחק בירנצווייג מכלה את ימיו המהבילים בהאזנה לאופרות השייכות לנוף אחר, בעודו מתעלל באכזריות בקרובים לו, ועוד.

הפואטיקה הייחודית של נחמיאס-גלס מציבה אותו, בניגוד לכותבים רבים מבני דורו, על תוואי ספרותי שעליו נמצאים דווקא הספורים היהודים שצמחו בגלות, והוא יוצר חיבור חד-פעמי וייחודי בין הקיום הגלותי לקיום הישראלי.

.

לרכישת ספר דיגיטלי באתר "עברית"

לקריאה נוספת על איתן נחמיאס-גלס

לקריאת קטע מן הספר

.

נכתב על הספר:
ידיעה על הספר מאת איריס לקנר, אתר iwoman, מרץ 2005.
ראיון עם המחבר מאת אביבה לורי, עיתון 'הארץ', דצמבר 2004.
ביקורת על הספר מאת חיים פינקלמן, וואלה!, דצמבר 2004.

אופרות בחמסין
מחבר: איתן נחמיאס-גלס
סוג: פרוזה – מקור

מספר עמודים: 207
סוג כריכה: רכה
מועד הוצאה לאור: נובמבר 2004
מחיר קטלוגי: 72 ₪
דאנאקוד:
674-2

 

 

 

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן