צדיק נעזב

"צדיק נעזב", ספרה השני של מאיה ערד הוא מחזה שנון ורב גוונים בחרוז ובמשקל. זוהי קומדיה על אהבה ועל הפער בין דור המדינה, הנאמן לערכי הציונות ומאמין בלי סייגים בצדקת דרכו, ובין הדור הצעיר המורד בערכים אלה, וכן פרודיה עם נגיעות סאטיריות בעלת אופי פוליטי וחברתי.
עלילת "צדיק נעזב" מתרחשת במשך יום אחד, ערב יום העצמאות החמישים של מדינת ישראל, בביתם של חביבה וגיורא גינוסר, ראשיה של משפחה ותיקה ומבוססת, "מלח הארץ". בתם המתבגרת של הגינוסרים, כנרת, מאוהבת בידידיה חובש הכיפה, עוזרו האישי של אביה.
אל המסיבה מתפרץ אורח לא קרוא – עומר, בן חברים של חביבה וגיורא, ששב משהות ארוכה במרכז אסיה. בטרם נסיעתו היתה כנרת מאוהבת בו. עומר הציניקן עוקץ את ידידיה, וכינרת התובעת את עלבונו ומפיצה על אודות עומר שמועה מרושעת בקרב האורחים, והעניינים יוצאים מכלל שליטה.
"צדיק נעזב" הוא קומדיה ישראלית מאוד, המאוכלסת בגלריה ססגונית של דמויות המעוצבות בדיוק צולפני, בעברית מענגת ומלאת השראה, המניבה מפגש ייחודי בין העברית בת זמננו ובין העברית של "דור המדינה".
בנוסף, הוא מעמיד מחווה פואטית למחזה ששימש לו השראה, "צער מתוך חוכמה" של א"ס גריבויידוב, הנחשב ברוסיה לאחד משני מחזות המופת של התיאטרון הרוסי (לצד "רוויזור" של גוגול). בכך חוברת מאיה ערד למסורת עולמית ותיקה של כתיבת מחזות בעקבות מחזות קודמים.

.

לרכישת ספר דיגיטלי באתר "עברית"

לקריאת קטע מתוך המחזה

.

נכתב על הספר:
ביקורת על הספר מאת טלי כוכבי, הבלוג 'עכשיו תורי', דצמבר 2007.
ראיון עם המחברת מאת רנה ורבין, אתר 'אופקים חדשים', דצמבר 2005.
קטעים נבחרים מתוך המחזה, NRG, ספטמבר 2005.

.

צדיק נעזב
מחברת: מאיה ערד
סוג: מחזה
מספר עמודים: 132
סוג כריכה:  קשה
מועד הוצאה לאור:  ספטמבר 2005
מחיר קטלוגי:  72 ₪
דאנאקוד: 674-8

0 תגובות

פינגבקים וטרקבקים

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן