בלוג - מאמרים אחרונים

סוד הקסם היפני / פתיחה

 

בחזרה לעמוד הספר

לקריאה נוספת על המחברת

 

הקדמה

האם קרה גם לכם שסידרתם בטירוף את הבית או את החדר בעבודה, אבל תוך זמן קצר הכול שוב נהיה מבולגן? אם כן, תנו לי לגלות לכם את הסוד להצלחה במשימה. בספר הזה סיכמתי את כל העקרונות שיעזרו לכם להשליט סדר בסביבתכם, באופן שישנה את חייכם לנצח. נשמע בלתי אפשרי? זאת תגובה מקובלת ולא מפתיעה, בהתחשב בזה שכמעט כולנו חווינו את "אפקט הבומרנג" לפחות פעם אחת, אם לא הרבה פעמים, אחרי שעשינו סדר בבית.

"שיטת קוֹן-מָארִי" היא שיטה פשוטה, חכמה ויעילה למגר את הבלגן לנצח. קודם כול זורקים. אחר כך מסדרים את החלל ביסודיות, בשיטתיות ובפעולה אחת. אם תאמצו את האסטרטגיה הזאת, לעולם לא תידרדרו שוב לבלגן.

אמנם הגישה הזאת סותרת את הדעה הרווחת, אבל כל מי שיישם את שיטת קון-מארי הצליח לשמור על סדר בבית ולהשיג תוצאות מפתיעות. מי שמשליט סדר בבית משנה לטובה גם את שאר ההיבטים בחייו — כולל העבודה וחיי המשפחה. היות שהשקעתי יותר משמונים אחוז מחיי בנושא הזה, אני יודעת ששמירה על סדר יכולה לשנות גם את חייכם.

האם זה עדיין נשמע כמו חלום רחוק? אם אתם חושבים שכדי לעשות סדר צריך לזרוק כל יום פריט בלתי נחוץ אחר, או לסדר את החדר קצת בכל פעם, אז אתם צודקים. זה באמת לא ישפיע כל כך על חייכם. אבל אם תשנו את הגישה, הרגע שבו תעשו סדר יחולל פלאים בחייכם. למעשה, לזה בדיוק הכוונה בביטוי "להשליט סדר".

התחלתי לקרוא עיתוני נשים כשהייתי בת חמש, וזה ומה שעודד אותי, מגיל חמש-עשרה ואילך, להתחיל לחקור את סוגיית מיגור הבלגן וסידור הבית, מחקר שבעקבותיו פיתחתי את שיטת קון-מארי. (קון-מארי הוא כינוי החיבה שלי — צירוף שם המשפחה שלי ושמי הפרטי.) כיום אני יועצת ומבלה את רוב ימי בביקורים בבתים ובמקומות עבודה, שבמהלכם אני נותנת עצות מיידיות לאנשים שמתקשים לעשות סדר, לאנשים שמסדרים אבל סובלים מאפקט הבומרנג, או לכאלה שרוצים לסדר אבל לא יודעים איפה להתחיל.

מספר החפצים שהלקוחות שלי זרקו — מבגדים ובגדים תחתונים ועד לתמונות, עטים, גזירי עיתון ודוגמיות איפור — הוא בלי ספק יותר ממיליון. אני לא מגזימה. היו לי לקוחות פרטיים שעזרתי להם לזרוק בבת אחת 200 שקיות של 45 ליטר כל אחת.

על סמך התעמקות באמנות הסידור והניסיון הנרחב שצברתי כשעזרתי לאנשים לא-מסודרים להפוך למסודרים, יש דבר אחד שאני יכולה לומר בוודאות: ארגון מחדש של הבית, בפעולה אחת דרמטית, מחולל שינויים דרמטיים לא פחות באורח החיים ובנקודת המבט שלנו. הוא משנה לנו את החיים. אני מתכוונת לזה בשיא הרצינות. הנה מבחר מצומצם מבין שלל העדויות שאני מקבלת יום-יום מלקוחות לשעבר:

"אחרי הקורס שלך, התפטרתי מהעבודה ופתחתי עסק משלי בתחום שאני חולמת עליו מאז שהייתי ילדה. "

 "הקורס שלך לימד אותי להבין מה באמת אני צריך ומה לא. אז התגרשתי. עכשיו אני הרבה יותר מאושר."

 "מישהו שאני מתגעגע אליו כבר שנים יצר איתי קשר."

"אני שמחה לבשר שמאז שעשיתי סדר בדירה הצלחתי להעלות משמעותית את המשכורת שלי."

"בעלי ואני מסתדרים הרבה יותר טוב. "

 "אני פשוט המום — עצם העובדה שזרקתי דברים שינתה אותי לגמרי".

"סוף-סוף הצלחתי לרדת שלושה קילו. "

הלקוחות שלי נשמעים תמיד מאושרים כל כך, והתוצאות מוכיחות שסידור הבית שינה את דרך החשיבה שלהם ואת גישתם לחיים. למעשה, הוא שינה את עתידם. למה? השאלה הזאת מקבלת מענה מפורט יותר בספר עצמו, אבל כללית אפשר לומר שכשאנחנו משליטים סדר בבית אנחנו משליטים סדר גם בשאר העניינים שלנו ואפילו בעבר שלנו. כתוצאה מכך אנחנו מבינים פתאום בבירור מה אנחנו צריכים בחיינו ומה לא, מה עלינו לעשות ומה לא.

כיום אני מציעה ללקוחותי קורס בבית או, לבעלֵי חֲבָרוֹת, קורס במקומות העבודה שלהם. כל אלה הם שיעורים פרטיים, במתכונת של אחד-על-אחד, אבל עדיין יש לי שלל לקוחות. כרגע ישנה רשימת המתנה בת שלושה חודשים, ויום-יום אני מקבלת בקשות מאנשים שהפנו אלי לקוחות לשעבר או ששמעו על הקורס בדרך אחרת. אני נוסעת מקצה אחד של יפן אל הקצה האחר, ולפעמים גם לארצות אחרות. כשנתתי פעם הרצאה לעקרות בית ולאימהוֹת, הכרטיסים נמכרו בן לילה. ישנה רשימת המתנה לא רק למקרה שמישהו יבטל, אלא גם כדי להירשם לרשימת ההמתנה. ועם זאת, שיעור הלקוחות החוזרים שלי הוא אפס. מנקודת מבט עסקית, זה עלול להיראות כחיסרון רציני. אבל אולי בעצם העובדה ששום לקוח לא חוזר טמון סוד הצלחת השיטה שלי?

כמו שאמרתי בהתחלה, אנשים שמשתמשים בשיטת קון-מארי פשוט לא חוזרים לבלגן. הם ממשיכים לשמור על הסדר ולכן לא צריכים לבוא לעוד שיעורים. מדי פעם אני מדברת עם בוגרי הקורסים שלי ומתעניינת בשלומם. כמעט תמיד הבית או מקום העבודה שלהם נשארים מסודרים, אבל במקביל לכך הם ממשיכים לשפר את סביבתם. ניכר מהתמונות שהם שולחים לי שיש להם אפילו פחות חפצים מאלה שהיו להם עם תום הקורס, והם רכשו בינתיים וילונות ורהיטים חדשים. הם מוקפים אך ורק בדברים שהם אוהבים.

למה הקורס שלי משנה אנשים? כי הגישה שלי היא לא סתם טכניקה. אמנות הסידור היא שורה של פעולות פשוטות שבהן חפצים מועברים ממקום אחד למקום אחר. כדי ליישם אותה צריך לשים דברים במקומות הנכונים. זה נשמע כל כך פשוט, עד שאפילו ילד בן שש אמור להיות מסוגל לעשות את זה. ועם זאת, רוב האנשים לא מסוגלים. זמן קצר אחרי שהם מסדרים, החלל שסביבם חוזר להיות מבולגן לגמרי. זה קורה לא מפני שהם חסרי כישורים, אלא מפני שהם חסרי מודעות ואינם מסוגלים לסדר ביעילות. במילים אחרות, שורש הבעיה טמון אצלנו בראש. תשעים אחוז מההצלחה תלויים בהלך הרוח שלנו. פרט לכמה יוצאי דופן בני מזל, שנולדו עם כישרון טבעי לשמירה על סדר, הרי שרובנו מוכרחים לשנות משהו יסודי בהלך הרוח שלנו, כי אם לא, הבלגן יחזור אלינו כבומרנג, ולא משנה כמה חפצים נזרוק או באילו שיטות מתוחכמות נסדר.

אז איך אפשר לאמץ את הלך הרוח הנכון? יש רק דרך אחת, ולמרבה הפרדוקס, היא כרוכה באימוץ הטכניקה הנכונה. אל תשכחו: שיטת קון-מארי, המתוארת כאן בספר, היא לא סתם אוסף של כללים שמלמדים איך לסדר, לארגן ולהשליך חפצים. היא מדריך לאימוץ הלך הרוח הנכון שיאפשר לכם להשליט סדר ולהפוך לאנשים מסודרים.

כמובן, אני לא יכולה לטעון שכל התלמידים שלי שִיכללו עד שלמוּת את אמנות השלטת הסדר. למרבה הצער, כמה מהם נאלצו פה ושם, משלל סיבות, לפרוש מהקורס בשלב זה או אחר. והיו שפרשו מפני שהם ציפו ממני שאעשה את העבודה במקומם. בתור אשת מקצוע קנאית בתחום הסדר, אני יכולה לומר לכם כבר עכשיו שלא משנה כמה מאמצים אשקיע בסידור סביבה של אדם אחר, לא משנה איזו מערכת אחסון מושלמת אמציא בשבילו, לעולם לא אוכל להשליט סדר בבית של מישהו אחר, לפחות לא במובן העמוק של הביטוי. למה? כי התודעה של אדם אחר ונקודת המבט שלו לגבי אורח חייו, או חייה, חשובות הרבה יותר מכל מיומנות במיון, אחסון וכן הלאה. סדר תלוי בערכים האישיים ביותר שלנו.

רוב האנשים מעדיפים לחיות בסביבה נקייה ומסודרת. כל מי שהצליח לעשות סדר אפילו פעם אחת, מן הסתם קיווה שיוכל לשמור עליו. אבל רבים מאמינים שזה בלתי אפשרי. הם מנסים שלל גישות לסידור הבית, ובסופו של דבר מגלים שהדברים חוזרים ל"סדרם". אבל אני משוכנעת בכל מאודי שכל אחד מאיתנו יכול לשמור על הסדר בסביבתו.

כדי לעשות זאת, עלינו קודם כול להעריך מחדש, ביסודיות רבה, את כל ההרגלים והנחות היסוד שלנו בכל הקשור לשמירה על הסדר. אולי זה נשמע קשה, אבל אל דאגה. כשתסיימו לקרוא את הספר הזה כבר תהיו ערוכים ומוכנים למשימה. לעתים קרובות אנשים אומרים לי, "אני בלגניסט מטבעי. אני לא מסוגל לעשות את זה", או "אין לי מספיק זמן", אבל להיות בלגניסט זאת לא תכונה מולדת, והיא גם לא קשורה לחוסר זמן. היא קשורה הרבה יותר להצטברות של השקפות מוטעות על אודות סדר, למשל "עדיף לסדר חדר אחד בכל פעם", או "עדיף לעשות כל יום קצת", או "האחסון צריך להסתמך על תרשים זרימה".

ביפן, אנשים מאמינים שדברים כמו ניקוי החדר ושמירה שהשירותים יהיו תמיד טיפ-טופ הם דברים שמביאים מזל, אבל אם הבית שלך מבולגן, אז גם הצחצוח הכי יסודי של האסלה יביא רק לתוצאות מוגבלות. זה נכון גם לגבי שיטת הפֶנג שוּוִי. רק כשאנחנו מסדרים את הבית, הרהיטים והקישוטים שלנו נכנסים לפעולה.

כשתסיימו להשליט סדר בבית, החיים שלכם ישתנו מקצה לקצה. ברגע שתחוו את איכות החיים בבית מסודר באמת, תרגישו שכל העולם מוצף פתאום אור. לעולם לא תידרדרו שוב לחיים של בלגן. ולזה אני קוראת "קסם הסדר". ההשלכות של הקסם הזה מפעימות. לא רק שלעולם לא תהיו שוב מבולגנים, אלא שתזכו בהתחלה חדשה בחיים. זה הקסם שאני רוצה לשתף בו אנשים רבים ככל האפשר.

 

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] לקריאת פרק הפתיחה של הספר […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן