דלטון טרמבו

דַלטוֹן טְרַמבּוֹ הוא סופר ותסריטאי אמריקאי, שזכה לתהילת עולם בעקבות כתיבת "ג'וני שב משדה הקרב" (Johnny Got His Gun), אחד הרומנים הגדולים במאה העשרים.

טרמבו נולד ב-1905 במוֹנטְרוֹז, קולורדו, וכבר בצעירותו שימש עיתונאי במקומונים ובמגזינים כמו "ווג" ו"וניטי פייר". רומן הביכורים שלו, Eclipse, התפרסם ב-1935, וכעבור ארבע שנים התפרסם "ג'וני שב משדה הקרב" (1939), שנכתב בהשראת מאמר שקרא טרמבו על חייל אמריקאי שנפצע אנושות במלחמת העולם הראשונה. הרומן זכה להצלחה בינלאומית ועורר הדים רבים מצד תומכים, שראו בו יצירת מופת אנטי-מלחמתית; ומקטרגים, שטענו כי הוא מעודד סרבנות ופציפיזם.

במקביל לפרסומו כסופר החל טרמבו לכתוב תסריטים לקולנוע והפך במהרה לאחד התסריטאים הבולטים בהוליווד. בין תסריטיו: "חופשה ברומא" (1953), בבימויו של ויליאם ויילר; "ספרטקוס" (1960), בבימויו של סטנלי קובריק; ו"אקסודוס" (1960), בבימויו של אוטו פרמינגר. תסריטו לסרט "האמיץ", שנכתב בשם בדוי, זיכה אותו באוסקר ב-1957.

בתום מלחמת העולם השנייה, כשגל של לאומנות וחרדה מפני הקומוניזם שטף את ארצות הברית, הואשם טרמבו בנטיות קומוניסטיות ובתמיכה בברית המועצות. הוא סירב להעיד בפני ועדה מיוחדת שחקרה ב-1947 חשדות לפעילות אנטי-אמריקאית, ובשל כך הורשע בביזוי הוועדה ונדון לשנת מאסר. שמו צורף ל"רשימה השחורה" של יוצרים שהוחרמו על ידי האולפנים הגדולים (עד הסרת החרם ב-1960). בשנת 1971 ביים טרמבו עיבוד קולנועי לספרו "ג'וני שב משדה הקרב".

הוא הלך לעולמו בלוס אנג'לס ב-1976, בעקבות התקף לב.

דילוג לתוכן