הישאם מטר

הישאם מָטָר, כיום אזרח בריטי, נולד ב-1970 בניו יורק להורים ילידי לוב, וילדותו עברה עליו בטריפולי ובקהיר. אביו, ג'אבאללה מָטָר, שהיה אישיות ידועה בלוב, נאלץ לברוח מארצו בגלל התנגדותו למשטר של קדאפי. ב-1979 היגרה משפחת מטר לקהיר. האב המשיך לפעול מחוץ למולדתו נגד הרודנות בלוב, והוא ושני בניו חיו בצל איומים על חייהם.

כשמלאו להישאם שש-עשרה, הוא החל ללמוד, בשם בדוי, בפנימייה באנגליה. בתום לימודיו בה, הוא למד ארכיטקטורה ועיצוב באוניברסיטת לונדון. ב-1990 נחטף אביו מבית המשפחה בקהיר בידי זרועות הביטחון הלוביים. הוא נכלא, עונה – ועקבותיו נעלמו. עד היום אין המשפחה יודעת מה עלה בגורלו.

הרומן הראשון של הישאם מטר, "עולם של גברים" (הוצאת כתר, 2006), תורגם לשלושים שפות וזכה בפרסים בינלאומיים רבים. גם ספרו השני, "אנטומיה של היעלמות" (הוצאת כתר וידיעות ספרים, 2011) הוכתר בשבחים. ספרו האוטוביוגרפי "השיבה", שראה אור בשנת 2016, זכה בפרסים יוקרתיים רבים, בהם פרס פוליצר, ונבחר על ידי ה"ניו יורק טיימס" לאחד מעשרת הספרים הטובים ביותר של 2016. מאמרים וסיפורים קצרים פרי עטו של מטר מוסיפים להתפרסם כיום במיטב העיתונים וכתבי העת בעולם.

הישאם מטר חי בלונדון וכן בניו יורק, שם הוא מלמד ספרות בקולג' ברנרד שבאוניברסיטת קולומביה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן