אולריך בושוויץ

אוּלְריך אלכסנדר בּוֹשְוויץ הוא סופר גרמני שפירסם את ספריו בשם העט ג'ון גרֵיין. הוא נולד בברלין בשנת 1915. אביו היה סוחר יהודי, שמת כמה שבועות לפני לידת בנו, ואמו, מרתה בושוויץ (לבית וולגסט), גידלה אותו ואת אחותו הגדולה, קלריסה, לבדה. היא העניקה לשניים חינוך נוצרי פרוטסטנטי, וב-1933 אולריך בושוויץ אף המיר את דתו לנצרות.

רדיפות היהודים בשנות השלושים של המאה העשרים היכו בתדהמה את בני משפחת בושוויץ, שחשו גרמנים לכל דבר ועניין. קלריסה, האחות הבכורה, היתה הראשונה לברוח ממולדתה (לשווייץ, ומשם לקיבוץ בפלשתינה), ואילו אולריך ואמו נמלטו מגרמניה ב-1935, מיד אחרי ההכרזה על חוקי נירנברג. השניים היגרו תחילה לשוודיה ולאחר מכן לנורווגיה, שם פירסם בושוויץ את ספרו הראשון — רומן בשם "האנשים ליד החיים", שזכה להצלחה. בהמשך עבר לחיות בפריז בגפו.

ב-1939 עבר בושוויץ לחיות באנגליה לצד אמו, ושם גם יצא הרומן השני שלו, "הנוסע" (שנקרא אז "האיש שנסע ברכבות"), בהוצאת המיש המילטון הלונדונית. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הושמו בושוויץ ואמו במחנה מעצר, בגלל היותם "נתיני אויב", וב-1940 נשלח בושוויץ למחנה מעצר באוסטרליה, שם שהה שנתיים, עד ששוחרר וביקש לחזור לאירופה, אל אמו. הוא עלה על סיפון אוניית נוסעים שעשתה את דרכה לאנגליה, ובליל העשרים ותשעה באוקטובר 1942 נפגעה האונייה מטורפדו ששיגרה צוללת גרמנית, וטבעה בים. אולריך בושוויץ בן העשרים ושבע היה בין שלוש מאות שישים ואחד הנספים.

"הנוסע", בעריכתו של המו"ל הגרמני פטר גראף, נמכר לעשרות מדינות ברחבי העולם, ורואה אור לראשונה בעברית בדיוק שמונים שנה אחרי פרוץ מלחמת העולם השנייה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן