יואכים טופול

 יאכים טופול נולד בפראג בשנת 1962. אביו הוא המחזאי החשוב יוזף טופול, וסבו מצד אמו הוא הסופר קארל שולץ. בשנות השמונים החל לפרסם שירים במחתרת וקנה לעצמו מקום כדובר מוכר של תרבות האנדרגאונד בצ'כוסלובקיה. במשך כמה שנים למד אתנולוגיה בפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת קארל בפראג, אך לא השלים את לימודיו. עד תחילת שנות התשעים כתב טקסטים ואף שר בלהקה המחתרתית Psí vojáci, שאותה הקים יחד עם אחיו פיליפ. בשנת 1988 זכה בפרס טום סטופרד המוענק מאז 1983 למחברים צ'כים. טופול הוא גם אחד ממייסדי כתב העת הספרותי "רבולבר רוויו", ואף שימש כעורכו הראשי. במשך שנים היה חבר מערכת השבועון החשוב "רספקט".

ב-1994 פנה טופול לכתיבת פרוזה, ופירסם את רומן הביכורים שלו, "אחות", שהוכתר על ידי הביקורת לספר העשור והפך במהרה לספר פולחן. טופול כתב בקביעות ליומון הנפוץ "לידובה נוביני", ועסק רבות בעניינים חברתיים, במיעוטים ובקבוצות שוליים — נושאים שהעסיקו אותו עוד מראשית כתיבתו. בשנים האחרונות הוא אחראי על אירועי התרבות המגוונים שמארגנת ספריית ואצלב האוול. בשנת 2012 הציג את מועמדותו לסנאט הצ'כי מטעם מפלגת הירוקים, אך כעבור חודשים ספורים משך את מועמדותו מסיבות בריאותיות.

"לגרגר זפת" הוא הרומן הרביעי של טופול, והראשון שרואה אור בעברית. בשנת 2009 ראה אור בצ'כיה הרומן הקצר "בארץ קרה", שעליו זכה טופול בפרס ע“ש ירוסלב סייפרט, אחד הפרסים הספרותיים היוקרתיים ביותר בצ'כיה. טופול גם פירסם מחזות וסיפורים קצרים, וכן קובץ של סיפורים אינדיאניים בעריכתו.

כיום טופול גר בפראג עם אשתו ושתי בנותיו.

3 תגובות

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] מצטער לומר ש"לגרגר זפת", הספר הענק של יאכים טופול, אולי גדול הסופרים הצ'כים בדורנו – רומאן שהיתה לי […]

  2. […] הספרים האחרונים שקראתי – "לגרגר זפת" מאת יאכים טופול ו"פושטקים" מאת ז'ואאו ז'ילברטו נול – הם יצירות […]

  3. לגרגר זפת הגיב:

    […] לקריאה נוספת על המחבר […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן