ויליאם שקספיר

המחזאי והמשורר האנגלי ויליאם שקספיר נחשב לגדול המחזאים בהיסטוריה המודרנית ומגדולי המשוררים האנגלים. הוא כתב והעלה במהלך חייו 37 מחזות שהיו לאבני דרך בתולדות התיאטרון ושזכו לאינספור עיבודים אשר הועלו ומועלים עד היום ברחבי העולם.

שקספיר נולד ב־26 באפריל 1564 בעיר סטרטפורד אפון אייבון, בן שלישי מתוך שמונה ילדים. אביו היה סוחר כפפות מצליח וחבר מועצה, ואמו — בתו של בעל קרקעות אמיד. כשהיה בן 18 נשא את אן התאווי, והשניים הביאו לעולם בת בכורה ותאומים (בת ובן שנפטר בגיל 11 מסיבות לא ידועות).

צעדיו הראשונים בעולם התיאטרון לוטים בערפל: ייתכן שהחל את דרכו כשחקן בלונדון בין השנים 1592-1585. מחזותיו ושיריו הראשונים פורסמו בתחילת שנות התשעים של המאה ה־16, והפכו את שקספיר במהרה לאמן מוערך וידוע. הוא גם שיחק במחזות שאותם כתב וביים לקבוצת תיאטרון הגלוב. נוהגים לחלק את יצירתו לשתי תקופות מרכזיות: תקופת הקומדיות הקלילות ("חלום ליל קיץ", "כטוב בעיניכם", "הלילה השנים־עשר") והמחזות ההיסטוריים שעסקו באנגליה של ימי הביניים ("ריצ'רד השלישי", "הנרי השישי"); ותקופת הטרגדיות הגדולות ("המלט", "מקבת", "המלך ליר") והמחזות הטרגיים־פנטסטיים שכתב בערוב ימיו ("הסערה", "אגדת חורף").

שקספיר הלך לעולמו ב־23 באפריל 1616, שלושה ימים לפני שמלאו לו 52. השחקנים ג'ון המינג והנרי קונדל, שניים מידידיו הקרובים, כינסו לאחר מותו 36 ממחזותיו בספר ("הוצאת הפוליו הראשונה", 1623), והצלחתו האדירה של הקובץ הולידה במאה ה־18 תיאוריות שהטילו ספק בהיותו של שקספיר המחבר הבלעדי של כל מחזותיו.

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] לקריאה נוספת על ויליאם שייקספיר […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן