האלה ג'אבר

הַאלָה ג'אבֶּר היא עיתונאית מוערכת שגדלה בלבנון ובבריטניה, בת להורים מוסלמים. ככתבת השבועון הבריטי ה"סאנדיי טיימס", היא זכתה בפרסים יוקרתיים רבים על עבודתה בסיקור אזורי סכסוך בעולם, בהם פרס עיתונאית השנה (2003) מטעם ארגון אמנסטי אינטרנשיונל, ופרס "מרתה גלהורן" (2007) המוענק לעיתונאים מצטיינים הכותבים בשפה האנגלית. היא נבחרה, שנתיים ברציפות (2006-2005), לכתבת החוץ הטובה של השנה בבריטניה, על כתבותיה שעסקו בסיקור המלחמה בעיראק.

היא נולדה ב-1960 בסיירה לאונה, שם עבד אביה כמנהל מפעל לייצור קפה. למרות שהוריה באו ממשפחות מוסלמיות שמרניות, ג'אבר גדלה באווירה סובלנית המאמינה בשיוויון בין המינים. אביה התחייב לשאת את אמה רק אִם יקיים באדיקות את חוקי האיסלאם וישמור על צניעותה, אך עודד את אשתו ובנותיו לקרוא ולרכוש השכלה. ההורים נדדו מסיירה לאונה לביירות, ולאחר כמה שנים עברה המשפחה להתגורר באוֹזְוֶוסְטְרי, עיר קטנה ממרכז אנגליה, בסמוך לגבול עם וולש. את לימודיה רכשה ג'אבר בפנימיות בלבנון ובבריטניה. בשנות השמונים חזרה המשפחה לביירות, רגע לפני פרוץ מלחמת האזרחים. שנות התבגרותה בצל המלחמה העקובה מדם לימדו את ג'אבר את טעם האימה, אך לדבריה גם חישלו אותה בדרכה המקצועית.

אל עולם העיתונות הגיעה במקרה: היא למדה מנהל עסקים והנהלת חשבונות, ונשלחה לערוך ביקורת בסוכנות הידיעות הבינלאומית "פרס". העורך הראשי של הסוכנות בביירות התרשם מהאנגלית השוטפת שלה, והציע לה לעשות כמה משמרות לילה בשבוע. במהרה היא גילתה שכתיבת ידיעות חדשותיות מרגשת אותה יותר מהכנת דו"חות ומאזנים, ובהמשך עברה לעבוד בסוכנות הידיעות "רויטרס", שם הכירה את סטיב בנט, צלם עיתונות בריטי שסיקר את המלחמה בלבנון. ההיכרות הובילה לנישואים      ב-1988 ולמעבר ללונדון, שם החלה ג'אבר לעבוד ככתבת של ה"סאנדיי טלגרף".

באותה תקופה נודע לה כי היא עקרה ולא יכולה להביא ילדים בעולם, והמשבר האישי שעברה גרם לה להשקיע את כל מרצה בעבודה. יכולותיה המקצועיות, שליטתה בשפה הערבית והקשרים שיצרה במדינות ערב הפכו אותה לכתבת מבוקשת, והיא נחטפה על ידי השבועון המתחרה, ה"סאנדיי טיימס". במהלך העשור האחרון היא דיווחה מזירות מלחמה במזרח התיכון (לבנון, אפגניסטן, עיראק ושטחי הרשות הפלסטינית), בהן שהתה לצדו של בעלה, תוך סיכון חיים ממשי.

ב-1997 ראה אור ספרה הראשון של ג'אבר, "Hezbollah: Born With a Vengeance" (בהוצאת Columbia University Press), המתאר את צמיחתו של ארגון החיזבאללה לאורך שלושה עשורים, על רקע המהפכות הפוליטיות בלבנון. ספרה השני, "יתומה אחת מבגדאד", ראה אור ב-2009 בהוצאת Macmillan, ומתעד את נסיונותיה להציל את חייהן של שתי יתומות מלחמה, על רקע משבר אישי בחייה.

ג'אבר מתגוררת כיום בלונדון עם בעלה, שזכה אף הוא בפרסים על עבודתו, וממשיכה לכתוב ל"סאנדיי טיימס".

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] לקריאה נוספת על המחברת. […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן