מרגרט ג'ורג'

ההיסטוריונית והסופרת מרגרט ג'ורג' נולדה ב-1943 בנאשוויל, טנסי. בילדותה נדדה עם משפחתה ברחבי העולם, בעקבות עבודתו של אביה כדיפלומט אמריקאי. כשהיתה בת שש, לאחר שנתיים של שהות בטיוואן, עברה המשפחה להתגורר בתל אביב מיד לאחר מלחמת העצמאות, ובהמשך נדדה לבון ולברלין בימי המלחמה הקרה. בסוף שנות החמישים חזרו מרגרט ומשפחתה להתגורר בוושינגטון הבירה.

כשהיתה בת 13 שלחה ג'ורג' מכתב למגזין "טיים", שיצא כנגד מבקריו של אליל הנוער באותן השנים, אלביס פרסלי. זה היה הדבר הראשון מפרי עטה שהתפרסם בציבור, אולם היא החלה לכתוב עוד כשגדלה בתל אביב. ג'ורג', קוראת מושבעת, כתבה סיפורים לשם שעשוע, כשספרי הקריאה שברשותה אזלו. אלא שבמקום לספר על המתרחש סביבה, בארץ הצעירה והזרה שלשולי הים התיכון, היא בחרה למקד את עלילות סיפוריה המוקדמים במרחבי המערב הפרוע. לעידוד מקצועי ראשון זכתה בגיל 10, לאחר שעורך בהוצאת ספרים אמריקאית ותיקה (Grosset & Dunlap) החמיא לכשרון הכתיבה שלה אך המליץ לה לשפר את האיות.

במהלך שהותה בישראל, ג'ורג' התוודעה לתחביב נוסף שמלווה אותה עד היום: גידול צבי יבשה. אהבתה הגדולה לחיות ולכתיבה הובילה ללימודים אקדמיים באוניברסיטת טאפטס שבסמוך לבוסטון, מסצ'וסטס, שם השלימה תואר ראשון בספרות אנגלית ובביולוגיה. בהמשך השלימה תואר שני באקולוגיה מטעם אוניברסיטת סטנפורד, ועבדה ככתבת מדעית מטעם המכון הלאומי לחקר הסרטן שבמרילנד.

הרעיון לכתוב אוטוביוגרפיה מומצאת על חייו של המלך הנרי השמיני נולד אצל ג'ורג' זמן קצר לאחר נישואיה, בתחילת שנות השבעים. היא היתה משוכנעת שהמלך בעל ששת הנשים נודע לשמצה בראי הימים כאיש דמים ומדון, והיתה נחושה להגן על שמו הטוב. הכשרתה בתחום המדעים איפשרה לה לערוך מחקר מעמיק שארך 14 שנה (!) וכלל עיון בכ-300 ספרים היסטוריים, שלושה ביקורים באנגליה וחמש גרסאות שבסופם נולד הרומן "אני, הנרי השמיני".

מיד עם צאתו בשנת 1986 עורר הספר עניין רב, מסיבות שונות: ראשית, היה זה הרומן הראשון שהציג את הנרי השמיני באור חיובי; שנית, הרומן הקיף את כל חייו של המלך, מלידתו ועד מותו, ועשה זאת בדרך מקורית ומלאת חיים; ושלישית, הסיפור התבסס על עובדות היסטוריות רבות, ששולבו במלאכת מחשבת לכדי רומן אפי סוחף וקריא מאוד. גם היום, למעלה מ-20 שנה לאחר צאתו, הוא ממשיך לצבור עוד ועוד קוראים נלהבים, ושמו עובר מפה לאוזן.

הצלחתו הגדולה של "אני, הנרי השמיני" הזניקה את הקריירה הספרותית של ג'ורג'. היא פירסמה רבי מכר נוספים, במתכונת דומה, על דמויות גדולות מהחיים: מרי מלכת סקוטלנד ("Mary Queen of Scotland and the Isle", 1992), קלאופטרה ("The Memoirs of Cleopatra", 1997), מריה מגדלנה ("Mary, called Magdalene", 2002) והלנה מטרויה ("Helen of Troy", 2006). ספריה תורגמו לשפות רבות, והיא גם הוציאה ב-2006 ספר ילדים שבמרכזו צב היבשה שלה, לוסיל.

כיום ג'ורג' חיה עם בעלה במדיסון, ויסקונסין. יש להם בת אחת שמתגוררת בקליפורניה. מלבד גידול צבי יבשה וחברות באגודת חובבי הצבים של ניו יורק, היא מגלה עניין בארכיאולוגיה, בקולנוע ובצילום, ופעילה בארגונים להגנה על הסביבה והחי.

בשנת 2010 עתיד לצאת הרומן החדש שלה, שעוסק בשנים האחרונות לשלטונה של המלכה אליזבת הראשונה (בתו של הנרי השמיני מנישואיו לאן בולין), ואחריו מתכננת ג'ורג' לכתוב רומן על חייה של בודיקיאה, בת שבת קלטי שהנהיגה בשנת 60 לספירה מרד נגד שלטונו האכזרי של קיסר האימפריה הרומית, נירון.

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] לקריאה נוספת על מרגרט ג'ורג'. […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן