אלן בנט

הסופר, המחזאי והשחקן האנגלי אלן בֶּנֶט נולד ב-9 במאי 1934 בלידס. לאחר שסיים את חוק לימודיו התיכוניים ואת השירות הלאומי, שבמהלכו גם למד רוסית, החל ללמוד באוניברסיטת אוקספורד. במשך שנים אחדות למד היסטוריה של ימי הביניים עד שהבין שאין לו עניין בקריירה אקדמית.

בנט טוען שבהיותו נער הניח שיהיה בחייו לכומר ב"כנסייה של אנגליה", ולו בשל מראהו האופייני לכמרים.

באוגוסט 1960 זכה בנט לתהילת בזק ביחד עם דַדלי מור, ג'ונתן מילר ופיטר קוּק, עם העלאת המופע הסאטירי Beyond the Fringe בפסטיבל אדינבורו. המופע זכה להצלחה גדולה כל כך, שלאחר הפסטיבל הוצג במשך ארבע שנים בלונדון ובניו יורק.

המחזה הראשון של בנט, Forty Years On, הוצג ב-1968. בנט, אחד הכותבים המוערכים והפוריים באנגליה כיום, כתב מאז עשרות יצירות, ובהן מחזות, סיפורים קצרים, נובלות, תסכיתי רדיו ותסריטים לטלוויזיה ולקולנוע. בין השאר כתב את התסריט ללהיט הקולנועי "טירופו של המלך ג'ורג'" (1994), וכעשרים ממחזותיו הועלו על במות שונות בעולם. יש הרואים בו את הכותב החשוב ביותר לטלוויזיה מאז דניס פוטר. מלבד זאת, הוא מגלם רבות מהדמויות שכתב בהפקות התיאטרון והטלוויזיה של יצירותיו.

ב-1998 סירב בנט לקבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת אוקספורד, כמחאה על קשריה עם איל התקשורת רופרט מורדוך.

מחזהו האחרון ועטור השבחים של בנט, The History Boys (2004), זכה באנגליה בשלל פרסים, ובהם פרס המבקרים ופרס "איוונינג סטנדארד". בפברואר 2005 קיבל שלושה פרסי "אוליבייה" יוקרתיים (המחזה הטוב ביותר, השחקן הטוב ביותר והבימוי הטוב ביותר). בנט עצמו קיבל פרס "אוליבייה" בעבור "תרומה יוצאת דופן לתיאטרון הבריטי". בארצות הברית גרף המחזה חמישה פרסי "טוני" לשנת 2006. עיבוד קולנועי של המחזה, בבימויו של ניקולס הייטנר, אמור לצאת לאקרנים באוקטובר השנה.

בישראל הוצג המחזה בתיאטרון "בית ליסין" בשנת 2007, בשם "נערי בהיסטוריה".

ב-2005 ראה אור ספרו האחרון עד כה של בנט, רב המכר Untold Stories, ובו קטעים מיומניו, מחוות ספרותיות לחברים מתים, זיכרונות מילדותו ומשנות בחרותו בלידס, שיחות ומאמרים על תיאטרון, אמנות וקולנוע, ועוד. ברישומים האוטוביוגרפיים הנכללים בספר בנט כותב בפתיחות בפעם הראשונה על חייו כהומוסקסואל.

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] לקריאה נוספת על אלן בנט.   […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן