מרג'אן סטראפי

מרג'אן סטראפי נולדה ב-1969 בעיר רֶשְׁת שבצפון-מערב איראן. היא גדלה בטהראן לזוג הורים משכילים, בבית ליברלי ומודרני, ולמדה בבית ספר צרפתי חילוני.

בטהראן חוותה עם בני משפחתה את התפרצות המהפכה האסלאמית ב-1979, בהנהגתו הפוליטית והרוחנית של המנהיג השיעי האיאתולה רוחאללה חומייני. בעקבות המהפכה נעשתה איראן למדינה שיעית, והמשטר החדש הנהיג את ההלכה השיעית כחוק המדינה. קוד חמור של לבוש צנוע הונהג ונאכף בקפדנות, הנשים איבדו רבות מזכויותיהן, כל אופוזיציה למשטר החדש דוכאה בחריפות, מתנגדי המשטר נכלאו ועונו, ונרשמו הפרות שיטתיות של זכויות האדם והאזרח.

ב-1980 פתח סדאם חוסיין, שליט עיראק, במלחמת איראן-עיראק, וסטראפי נאלצה להתנסות גם במוראות המלחמה, ובכללן התקפות טילי הסקאד העיראקיים על טהראן. ב-1983, כשהיתה בת ארבע-עשרה, שלחו אותה הוריה לווינה.

בגיל עשרים חזרה סטראפי לאיראן, נישאה לאמן איראני, התגרשה ממנו לאחר שנים אחדות, וב-1994 נסעה שוב לאירופה. היא התמקמה בעיר שטרסבורג שבצרפת, ושם למדה איור ועיצוב גרפי. ב-1997 עברה לפריז, ובה היא מתגוררת עד היום. היא נישאה בשנית, לגבר שוודי, והחלה ליצור עבודות של פרוזה מאוירת למבוגרים ולילדים.

בין 2000 ל-2003 ראו אור בצרפת, בהמשכים, ארבעת החלקים של ספרה האוטוביוגרפי-למחצה, "פרספוליס". בארץ, כמו ברחבי העולם, הם ראו אור בשני כרכים.

בגיל שלושים ושלוש, בעקבות פרסום "פרספוליס", נעשתה מרג'אן סטראפי לכוכבת בינלאומית בשמי הספרות והאיור. היא זכתה בפרסים רבים, ובהם "ספר הקומיקס הטוב של השנה" ("טיים מגזין", 2003), "הספר הראוי לציון של השנה" ("ניו יורק טיימס", 2003), "פרס השלום על-שם פרננדו בואסה בלאנקו" (ספרד, 2003) ו"פרס אלכס" של "התאחדות הספריות האמריקנית". "פרספוליס" תורגם עד כה ל-13 שפות, ומוסדות לימוד רבים באירופה וארצות הברית קוראים ב"פרספוליס" במסגרת שיעורים בתחומי ההיסטוריה, המגדר, מדע המדינה ועוד.

בשנת 2007 עובד "פרספוליס" לסרט. סטראפי כתבה את התסריט וביימה אותו יחד עם וינסנט פרונו, והוא זכה בפרס מיוחד של חבר השופטים בפסטיבל קאן 2007. בהמשך היה הסרט מועמד בטקסי הגלובוס והאוסקר 2008, ואף זכה בפרסים בפסטיבלי הקולנוע בסאו פאולו ובוונקובר.

סטראפי פירסמה עוד שבעה ספרים לבד מ"פרספוליס", למבוגרים ולילדים. היא פעילה למען חופש וזכויות לנשים, ומאיירת לעיתונים ולמגזינים בעולם, ובהם "ליברסיון", "ניו יורקר" ו"ניו יורק טיימס".

בימים אלה שוקדים סטראפי ופרונו על עיבוד רומן גרפי אחר שלה, "עוף בשזיפים", לסרט לא-מצויר.

2 תגובות

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] בשנת 2007 עובדו שני החלקים של "פרספוליס" לסרט אנימציה, שזכה בפרס מיוחד של חבר השופטים בפסטיבל קאן, והיה מועמד לפרסי הגלובוס והאוסקר.   לקריאה נוספת על מרג'אן סטראפי. […]

  2. […] לקריאה נוספת על מרג'אן סטראפי. […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן