אן פדימן

אַן פֶדימַן היא מחברת עטורת פרסים, מסאית, עורכת ומרצה.

היא נולדה בשבעה באוגוסט 1953 בניו יורק. אביה, קליפטון פדימן, היה מבקר, מסאי ועורך ספרים, ונודע גם כאיש רדיו וטלוויזיה שנון. אִמה, אנהלי ויטמור ג'ייקובי, היתה תסריטאית ובמהלך מלחמת העולם השנייה שימשה כתבת לענייני חוץ של המגזינים "לייף" ו"טיים".

פדימן גדלה בקונטיקט ובדרום קליפורניה. ב-1975 סיימה את לימודיה באוניברסיטת הארוורד, ושם גם החלה את הקריירה של בכתיבה ב"הארוורד מגזין". במשך שנים כתבה בקביעות טורים למגזין "לייף", ולאחר מכן שימשה אחת מהעורכים המייסדים של המגזין "ציוויליזציה" של ספריית הקונגרס האמריקני.

ב-1997 החלה פדימן לערוך את כתב העת האינטלקטואלי הוותיק The American Scholar. ב-2004 פוטרה מתפקידה על רקע חילוקי דעות בענייני תקציב, על אף ההערכה הגורפת שזכתה לה בעבודתה כעורכת.

ב-2003 ערכה את קובץ המסות Best American Essays וב-2005 ראה אור קובץ אחר שערכה, Rereadings, שבו כותבים שונים מספרים על קריאתם מחדש בספרים אהובים שקראו בפעם הראשונה שנים רבות קודם לכן.

מסותיה וכתבותיה של פדימן פורסמו בכתבי עת, מגזינים ועיתונים שונים, ובהם "הארפר מגזין", "ניו יורקר", "וושינגטון פוסט" ו"ניו יורק טיימס". היא זכתה בפרסי "נשיונל מגזין" הן על כתיבתה העיתונאית (1987) והן על זו המסאית (2003).

בספרה הראשון, The Spirit Catches You and You Fall Down, שהופיע ב-1997, דיווחה פדימן ברגישות ובחריפות על גורלו של ילד אפילפטי, פליט מלאוס הגדל עם משפחתו בקליפורניה, ועל המתחים התרבותיים הטרגיים הנפערים בין הילד ומשפחתו לבין מערכת הבריאות האמריקנית.
הספר זיכה את פדימן בפרסים רבים, בהם National Book Critics’ Circle Award, ונלמד עד היום באוניברסיטאות בעולם.

אן פדימן מתגוררת יחד עם בעלה ושני ילדיה במסצ'וסטס.

2 תגובות

פינגבקים וטרקבקים

  1. […] תופש אותך אתה נופל" / אן פדימן. עבודת תיעוד עיתונאית מופתית על מיעוט המונג הויאטנאמי […]

  2. […] לקריאה נוספת על אן פדימן. […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן