כריסטיאן קראכט

כריסטיאן קראכט נולד ב-29 בדצמבר 1966 בסאנן, שווייץ, למשפחה אמידה ביותר. בשנות השישים אביו שימש מיופה הכוח של אַקסֶל שְפְּרינגֶר, אחד מתאגידי העיתונות הגדולים באירופה. את שנות בית הספר בילה קראכט מחוץ למולדתו, במוסדות לימוד בינלאומיים יוקרתיים. אחד מהם הוא ארמון זאלם, פנימייה המיועדת לבני עשירים, שנזכרת בספרו "ארץ פרומה" כמוסד שבו למד גיבור הספר. ב-1989 השלים קראכט את לימודיו בקולג' שרה לורנס האמריקני.

קראכט החל לעבוד כעיתונאי בכמה מגזינים ועיתונים גרמניים, ובאמצע שנות התשעים מונה לשליח השבועון "דר שפיגל" לניו דלהי. בהמשך התגורר בבנגקוק ויצא משם למסעות ברחבי אסיה. דיווחיו מטיולים אלה פורסמו בעיתונות, ואף נהפכו לספר, "העיפרון הצהוב", שראה אור ב-2000.

"ארץ פרומה", הרומן הראשון של קראכט, ראה אור ב-1995. הוא הוכתר על ידי המבקרים כיצירת מפתח בגל החדש של הספרותפּופּ הגרמנית בשנות התשעים, ונעשה לספר פולחן. כשספרו "1979" ראה אור ב-2001, טענו המבקרים שקראכט עלה על דרך ספרותית חדשה. ספרו זה נוגע בין השאר בחוסר האונים של המערב וערכיו מול עליית האסלאם. הספר ראה אור ימים ספורים לפני התקפת הטרור על מגדלי התאומים במנהטן. ב-2004 עובד "1979" לתיאטרון והוצג מאז בשווייץ, בגרמניה ובאוסטריה. בעברית ראה אור "1979" בתרגום אבי גרפינקל (הוצאת עם עובד, 2004).

עד כה פירסם קראכט תשעה ספרים, ובהם שלושה רומנים (האחרון שבהם ב-2008), אלבום מצולם, וספרי מסע שחיבר עם חברים-סופרים לדרך. כמו כן ערך אנתולוגיות והשתתף באסופות שונות של הספרותפופ. ספריו תורגמו עד כה ל-17 שפות.

בין 2006-2004 ערך קראכט ופירסם ביחד עם אֶקהַרט ניקל את כתב העת הספרותי "החבר", שראה אור בהוצאת אקסל שפרינגר. שמונה גיליונות כתב העת הציגו טקסטים מגוונים וקשת קוסמופוליטית רחבה של מחברים מכל תחומי התרבות, ובהם האדריכל ההולנדי רם קולהאס, אוצר האמנות השווייצי הנס-אולריך אוֹבְּריסט, הסופרים אלן רובּ-גרייה הצרפתי, יוליה פרנק הגרמנייה, ולדימיר סורוקין הרוסי, ואחרים. 

קראכט, המחשיב את עצמו לא לשווייצי כי אם לאזרח העולם, הוא כיום אחד הכותבים הגרמנים השנויים במחלוקת. הוא אינו מרבה להתראיין, ובראיונות הוא נוהג לשרבב הערות פרובוקטיביות בנושאים פוליטיים ובנושאי ספרות.

קראכט הוא דמות מוכרת בגרמניה. בין השאר הוא הופיע בתוכנית הלילה הפופולרית של הרַלד שמידט, והשתתף עם סופר צעיר אחר מכותבי הספרותפופ במסע פרסום רעשני למותג ביגוד. מ-2006 הוא כותב טור דו-חודשי בשם "מכתבים מהעבר" בעיתון "פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג", לסירוגין עם הסופרת יֶני אֶרפֶּנבֶּק (קדמה לה ניקול קראוס).

קראכט נשוי לבמאית פראוּקֶה פינסטֶרוואלדֶר, והשניים מתגוררים כיום בבואנוס איירס.